Znajomość mechanizmu działania produktu leczniczego pozwala na lepsze zrozumienie zastosowania preparatu w konkretnej chorobie. Co więcej, wiedza o mechanizmie działania umożliwia określenie potencjalnych przeciwwskazań do użycia leku czy jego działań niepoządanych. Na czym polega mechanizm działania doksazosyny?
Jaki jest mechanizm działania doksazosyny?
Doksazosyna to lek z grupy inhibitorów alfa-adrenergicznych (alfa-blokerów). Podanie leku prowadzi do selektywnego i kompetycyjnego blokowania postsynaptycznych alfa1-adrenoreceptorów. Dokładne informacje dotyczące mechanizmu działania doksazosyny znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Cardura, Doxar).
Mechanizm działania doksazosyny w leczeniu nadciśnienia tętniczego
Efektem zahamowania aktywności receptorów alfa-adrenergicznych jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, jednakowo tętniczych i żylnych, które mogą być przesadnie zwężone wskutek oddziaływania amin katecholowych takich jak choćby adrenalina. Inhibicja alfa1-adrenoreceptorów i rozszerzenie naczyń krwionośnych prowadzi do zmniejszenia obwodowego oporu naczyniowego, co w konsekwencji wyzwala efekt hipotensyjny – następuje obniżenie podwyższonego ciśnienia tętniczego. Ponadto doksazosyna hamuje efekty presyjne alfa1-agonistów np. fenylefryny.
Mechanizm działania doksazosyny w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH)
Farmakoterapia doksazosyną jest także rekomendowana pacjentom z łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Doksazosyna przyczynia się do selektywnego (wybiórczego) blokowania alfa1-adrenoreceptorów (tzw. podtyp 1A), które są w głównej mierze zlokalizowane w obrębie szyjki pęcherza moczowego oraz w tkankach prostaty (torebce i zrębie mięśniowym). W rezultacie podanie doksazosyny przyczynia się m.in. do polepszenia parametrów przepływu moczu oraz zmniejszenia dolegliwości, które występują w przypadku rozrostu prostaty.
Inne efekty stosowania doksazosyny
- Podanie doksazosyny pacjentowi w pozycji stojącej może spowodować niewielkie przyśpieszenie rytmu serca.
- Doksazosynie przypisuje się wzrost wrażliwości tkankowej na insulinę u osób, które przejawiają jej zmniejszenie, na przykład z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
- Podczas leczenia doksazosyną może nastąpić zahamowanie przerostu lewej komory serca, zablokowania procesu agregacji płytek krwi oraz zwiększenia aktywności tkankowego aktywatora plazminogenu.
- Stosowanie doksazosyny ma pozytywny wpływ na zmianę lipidogramu – lek w niewielkim stopniu zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego, triglicerydów i lipoprotein LDL. Na dodatek doksazosyna może zwiększyć stosunek HDL względem cholesterolu całkowitego, co jest korzystne dla gospodarki lipidowej organizmu.