Zaburzenia erekcji po doksazosynie

 

Upośledzenie sprawności seksualnej np. zaburzenia erekcji może być związane przewlekłą farmakoterapią. Czy leczenie doksazosyną może doprowadzić do zaburzeń funkcji seksualnych u mężczyzn?

 

Doksazosyna – co to za lek i kiedy należy ją stosować?

Preparaty z doksazosyną (np. Cardura czy Doxar) to leki o właściwościach hipotensyjnych, co tłumaczy zasadność ich użycia w farmakoterapii nadciśnienia tętniczego. Niemniej jednak doksazosyna znajduje też zastosowanie w leczeniu farmakologicznych łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

 

Czy doksazosyna powoduje zaburzenia erekcji?

Doksazosyna jest inhibitorem receptorów alfa-adrenergicznych (α1), które są umiejscowione m.in. w komórkach zrębu i torebki gruczołu krokowego czy też w szyi pęcherza moczowego. Hamowanie ich aktywności prowadzi do złagodzenia symptomów łagodnego przerostu prostaty, a także polepszenie procesu przepływu moczu.

W Charakterystyce Produktu Leczniczego można natrafić na informacje, że farmakoterapia doksazosyną może przyczynić się do nieprawidłowości związanych z erekcją. Długotrwałe stosowanie leków z kategorii blokerów receptorów alfa-adrenergicznych może doprowadzić do niedogodności w postaci przedłużonej erekcji, wytrysku wstecznego lub priapizmu.

Priapizm to stan długotrwale utrzymującego się wzwodu prącia. Wzwód odznacza się niezwykle silnymi dolegliwościami bólowymi – brak wdrożenia odpowiedniego postępowania może skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu pacjenta np. trwałego uszkodzenia tkanek członka lub utraty potencji. Dlatego też pojawienie się wszelkich oznak zaburzeń erekcji, a zwłaszcza priapizmu, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

 

Jak leczyć zaburzenia erekcji w trakcie leczenia doksazosyną?

Jednym z najprostszych sposobów jest odstawienie leku, który wywołuje problemy dotyczące kondycji seksualnej. Leki takie jak doksazosyna, należące do grona preparatów hipotensyjnych, nie powinny być jednak odstawianie nagle – istnieje bowiem prawdopodobieństwo nasilenia objawów związanych z nadciśnieniem tętniczym. W związku z tym procedura odstawiania leku musi przebiegać w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.

W niektórych przypadkach priapizm i inne zaburzenia erekcji mogą wymagać bardziej zaawansowanych form leczenia np. zabiegu odbarczania ciał jamistych prącia.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

allopurinol.pl

Najnowsze poradniki: