Farmakoterapia dzieci rządzi się własnymi prawami i przeważnie różni się od wytycznych skierowanych do dorosłych pacjentów. Organizm dziecka może być szczególnie narażony na działanie niektórych leków, co może stanowić przeciwwskazanie do ich użycia. Należy pamiętać, że organizm dziecka różni się od dorosłego nie tylko masą ciała, ale również charakterystyką wielu procesów metabolicznych. Czy leczenie doksazosyną jest bezpieczne dla małych pacjentów?
Doksazosyna – jak działa i kiedy należy ją stosować?
Doksazosyna jest lekiem hipotensyjnym, który stosuje się w przypadkach samoistnego nadciśnienia tętniczego. Mechanizm działania doksazosyny polega na wybiórczym i kompetycyjnym hamowaniu postsynaptycznych receptorów α1-adrenergicznych, co hamuje naczynioskurczowy efekt noradrenaliny. Hipotensyjne właściwości doksazosyny wiążą się z procesem zmniejszenia oporu obwodowego.
Poza terapią nadciśnienia, leczenie doksazosyną jest rekomendowane do przeciwdziałania objawom łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Blokowanie receptorów α1-adrenergicznych zlokalizowanych w szyi pęcherza moczowego oraz w komórkach zrębu i torebce gruczołu krokowego pozwala na zmniejszenie występujących dolegliwości, a także polepsza parametry przepływu moczu.
Ponadto doksazosynie przypisuje się pozytywne oddziaływanie na lipidogram oraz wpływ na zwiększenie wrażliwości insulinowej.
Doksazosyna dla dziecka – czy można jej użyć?
Informacje o możliwości użycia doksazosyny u konkretnej grupy pacjentów są zawarte w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Doxar). Leczenie farmakologiczne przy użyciu doksazosyny nie jest zalecane u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Przede wszystkim wynika to z braku dostatecznej ilości danych potwierdzających bezpieczeństwo jej stosowania oraz skuteczności.
Badania kliniczne na dzieciach są zasadniczo utrudnione, co skutkuje zbyt małą ilość dostępnych informacji związanych ze skutecznością i bezpieczeństwem stosowania produktów leczniczych w tej grupie pacjentów.
Warto też dodać, że lekarze pediatrzy stosują doksazosynę u dzieci na bazie własnego doświadczenia klinicznego. Dlatego też niekiedy doksazosyna jest stosowana we wskazaniach off label (pozarejestreacyjnie) np. w przewlekłych chorobach nerek czy neurogennej dysfunkcji pęcherza u dzieci.