Znajomość interakcji produktu leczniczego to niezwykle cenna wiedza dla każdego lekarza i farmaceuty. Dzięki temu może poinformować pacjenta, aby nie stosował konkretnego leku lub nie spożywał określonych produktów spożywczych. Świadomość zachodzących interakcji pozwala zoptymalizować farmakoterapię, zapewnić odpowiednią jej skuteczność i właściwy profil bezpieczeństwa. W jakie interakcje wchodzi doksazosyna?
Interakcje doksazosyny z pożywieniem
W Charakterystyce Produktu Leczniczego (Doxar) nie widnieje informacja, która wskazywałaby na ryzyko występowania interakcji doksazosyny z określonymi produktami spożywczymi.
Interakcje doksazosyny z alkoholem
We wspomnianej Charakterystyce Produktu Leczniczego nie ma informacji, która potwierdzałaby ryzyko interakcji doksazosyny z alkoholem. Niemniej jednak spożycie alkoholu w trakcie stosowania leków jest niezalecane – zdaniem specjalistów zawsze istnieje szansa oddziaływania alkoholu na metabolizm produktu leczniczego, co w konsekwencji może wpływać na skuteczność jego działania lub zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Doksazosyna a interakcje z innymi lekami
Interakcje lekowe doksazosyny mogą mieć dwojaki charakter. Pierwszy typ interakcji polega na wzmocnieniu hipotensyjnego działania leku (tzw. addycja hipotensyjna), co może nastąpić wskutek podawania preparatów:
- powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych np. nitraty,
- blokujących fosfodiesterazę V (tzw. inhibitory PDE-5) np. sildenafil,
- innych środków farmakologicznych, które powodują obniżenie ciśnienia krwi.
Drugi typ interakcji dotyczy osłabienia przeciwnadciśnieniowych właściwości doksazosyny. Do tej grupy leków należą:
- estrogeny,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
- preparaty o właściwościach sympatykomimetycznych.
Warto dodać, że doksazosyna może oddziaływać na inne produkty lecznicze:
- osłabiać działanie dopaminy, efedryny, fenylefryny, metaraminolu i metoksaminy na ciśnienie krwi,
- intensyfikować działanie innych antagonistów receptora α-adrenergicznego oraz innych leków hipotensyjnych.
Doksazosyna powinna być stosowana ostrożnie u pacjentów, którzy stosują produkty lecznicze oddziałujące na proces metabolizmu wątrobowego m.in. cymetydynę. Ponadto doksazosynie przypisuje się wpływ na wzrost aktywność reninowej osocza i wzmaganie wydalania kwasu wanilinomigdałowego z moczem – właściwości te zaobserwowano w badaniach in vitro.