Poprzez umiejętne dawkowanie produktu leczniczego można osiągnąć odpowiednią skuteczność terapii przy zachowaniu jej bezpieczeństwa. W jaki sposób należy dawkować doksazosynę — lek stosowany w przypadku nadciśnienia oraz przerostu gruczołu krokowego?
Jak dawkować doksazosynę?
Schemat dawkowania doksazosyny jest związany z dwoma kwestiami – chorobą i wiekiem pacjenta. Informacje związane z dawkowaniem doksazosyny znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Doxar).
Dawkowanie doksazosyny w samoistnym nadciśnieniu tętniczym.
Początkowa dawka doksazosyny wynosi 1 mg dziennie. Taką ilość poleca się stosować przez czas od 7 do 14 dni. Po tym okresie zaleca się zwiększenie dawki do 2 mg na dobę. Gdy zachodzi konieczność, dawka dobowa może ulec zwiększeniu do 4 bądź 8 mg doksazosyny. Maksymalna dzienna dawka nie powinna przekraczać 16 mg – wielkość dawki zaleca się dobierać w sposób indywidualny do aktualnego stanu pacjenta.
Najczęściej rekomendowany schemat dawkowania:
- 1-8 dzień – 1 mg doksazosyny rano.
- 9-14 dzień – 2 mg doksazosyny rano.
- Od 15 dnia – odpowiednio zwiększona dawka podtrzymująca.
W jaki sposób dawkować doksazosyny przy leczeniu objawowym łagodnego przerostu prostaty?
Nieco inaczej wygląda schemat dawkowania doksazosyny u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (GBH). Choć wyjściowa dawka leku wynosi 1 mg, to w przypadku zwiększania dawki dobowej zaleca się analizę parametrów urodynamicznych i poziomu intensywności objawów. Wówczas istnieje szansa zwiększenia dawki doksazosyny (2, 4 lub 8 mg dziennie) – należy jednak pamiętać, aby każdorazowe zwiększenie dawki poprzedzić przerwą wynoszącą od 7 do 14 dni. Maksymalna dobowa dawka doksazosyny u tej grupy pacjentów nie powinna przekraczać 8 mg.
Najczęściej rekomendowany schemat dawkowania:
- 1-8 dzień – 1 mg doksazosyny na dobę.
- 9-14 dzień – 2 mg doksazosyny na dobę.
- Od 15 dnia – odpowiednio zwiększona dawka podtrzymująca.
Czy osoby w podeszłym wieku wymagają specjalnego schematu dawkowania doksazosyny?
W przypadku seniorów nie ma konieczności zmiany wyżej opisanych schematów dawkowania doksazosyny. Zaleca się jednak, aby farmakoterapia była realizowana przy użyciu jak najmniejszej skutecznej dawki leku. Zwiększenie dawki musi przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza.
Doksazosyna – dawkowanie u dzieci, kobiet w ciąży lub karmiących piersią
Stosowanie doksazosyny u dzieci poniżej 18 roku życia i kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane. Jeżeli chodzi o kobiety w ciąży, to doksazosyna może zostać wprowadzona przez lekarza po dogłębnej analizie korzyści i zagrożeń związanych ze stosowaniem tego leku.